Music

2013 DFest Festival Music Schedule

Oct 25-27, 2013 cropped-Pic-Singer-under-tent.jpg

Great Music – Bands, Acoustic Musicians, and Disc Jockies

DFest Band / North Stage

Friday              Bands                    Music Style

3:15–4:00         Z-Band                  Alt Rock Punk

4:30-5:15         John Darnell           Funk Soul Blues

5:45-6:30          Sweet Diezel Jenkins        R&B Pop

7:00–7:45          Crussia                   Jazz Funk

8:15–9:30      Sara Masterson               Folk Pop                          


Saturday
         

12:30–1:45   Hannah Elizabeth & Mike Stefaniak Indy Folk                         

2:30–3:30           Benny Nice            Acid Jazz Soul     

4:00-4:45        the Bright White          Indy Rock

5:15–6:15            Appalatin             Latin Mtn Roots

6:45–7:45           Ghosthouse              Electro Funk

7:45-8:00      Living Art Fashion Show      

8:15–9:30        The Hollywood Kills          Indy Rock

9:30-10:00    Halloween Costume Contest  / Band Stage
                       

Sunday            “Bears Off Week”          

11:00-12:00       John Darnell                         Funk Soul Blues

12:00-12:20       Kiddos Costume Kinder Contests
12:20-12:40       High School Costume Contest (9th to 12th Grades)
12:40-1:00         DOGGIES Halloween Costume Contest

1:00-1:45           Comasoft                       Indy Rock

1:45-3:00           Living Art Fashion Show

3:15–4:15            Appalatin              Latin Mtn Roots

4:45-8:00         Too White Crew         Old School HipHop

DFest House & Disco DJ / South Stage

Friday                 DJ

3:30-4:30            T Mixwell

4:30-5:30            Blake Walker              

5:30-6:30            SPENCE:CHICAGO

6:30–7:30           Big Daddy Bud

7:30–8:30           Andrew Emil

8:30–9:30           Scrubfish

Saturday

11:00–4:00     Nu: The Outer Space Disco Dancing Society of Chicago
Featuring:
11:00-12:00          Trancid DFest NU DJ
12:00-1:00           
Chris Grant
1:00-2:00            
Alinka
2:00-3:00            
Mork
3:00-4:00             Karl Almaria

4:00–5:00            Michael Lacey

5:00-5:15             Living Art Fashion Show

6:00-7:00             J. Lettow

7:00–8:00             J. Square Phone Pictures 1757

8:00–9:00             Ed Niine

9:00–10:00           Kid Enigma

Sunday         
Michigan Ave Dental Associates

11:00-12:00         Source 1

12:00-1:00           B. Lattz

1:00–2:00           South of Roosevelt

2:00–3:00           Carlos Vazquez Kid Enigma

3:00–4:00           Carlos Feliciano

3:45-4:00            Living Art Fashion Show

4:00–5:00           Numo Dan

5:00-6:00            Molly Bass

6:00-7:00            Foxxo

7:00-8:00            Alex Latinhouse        

Have a Great Night!

 

Leave a Reply